27 Mayıs 2012 Pazar

TATLI VE TUZLU

UN HELVASI-SU BÖREĞİ-KABAK BÖREĞİ(Yufkasız)

12 Mayıs 2012 Cumartesi

KARADENİZİN KURU YUFKASI -YÖRESEL LEZZETLER ETKİNLİĞİ Bu tarifimi yine yöresel lezzetler etkinliğine ev sahipliği yapan
  .www.safiyeile.blogspot.com arkadaşıma gönderiyorum

 un-su-tuz buluşmasıyla elde ettiğim hamuru biraz dinlendirdim yarım saat kadar.bu arada barbeküyü yakıp odunların kor olmasını ve sacın ısınmasını beklerken birer birer yufkaları açıp masanın üstüne koydum,sonrada teker teker pişirdim açtığım yufkaları,ramazan ın vazgeçilmezidir,Ünyede hemen hemen herkes ramazandan 15-20 gün önce başlar yufka hazırlığına, hazır yemek sayılır,imece usulü yapılır bugün bize yarın komşuya,yada aynı gün kalabalıkla bir kaç aileye birden açılır,pişirilir.Ben de bir Ünyeli olarak ramazanı yufkasız geçirmemek adına  işe koyulmuştum,insan isterse her yer cennet,her yer memleket ama bizim oralarda bir başka güzeldir.

Bu yufkalar yağlanan tavaya bir yüzü ıslatılarak yerleştirilir bir kaç taneden sonra araya peynir yada kıyma konur,üzerine yine yufka dizilir,alt üst pişirilir(kızartılır)Sonrada afiyetle yenir.
Bir de gelenek halindedir her yufka açan o gün ya yufkalardan börek yapıp  yedirir yada palaz denir yufka tam kızartılmadan yağ sürülür sıcak sıcak yenir.

10 Mayıs 2012 Perşembe

KABUKLU FASULYE YADA FIRIN FASULYESİ-YÖRESEL LEZZETLER ETKİNLİĞİ

Taze fasulye bitmeden tam kıyak zamanı yani çok olduğu zaman haşlanır ve köylerde  taş fırınlara sürülüp kurutulur.sonrada gölgede bekletilir,kış için yapılan hazırlıklardan biridir.fasulye mevsimi bitincede canımız çektiğinde uzun süre  pişirilir,haşlanır gibi,suyu süzülür bazen sulusu bazende kavurması yapılır,soğanla yada pırasayla kavrularak  Afiyetlede yenir   Bu tarifimi    .www.safiyeile.blogspot.com arkadaşıma gönderiyorum

TAVUKLU PİLAV VE İMAM BAYILDI

Neden imam bayıldı demişler adına bilmem ama lezzeti güzel bir yemek, zaten oldum olası patlıcan yemeklerini çok severim.

5 tane patlıcan,2 domates,5-6 diş sarmısak,bir tutam maydanoz,2 kuru soğan,tuz,çok az salça ve sıvıyağ kızartmak için.
5 tane orta boy patlıcan alacalı soyulur sıvıyağda kızartılır,soğanlar küçük doğranır diğer tarafta onlarda yağda sotelenir,sarmısak eklenir,domates eklenir küçük küçük doğranıp tuzu çok az salçası eklenir maydanoz eklenir patlıcanların kesik atılan bölümü açılıp içine yerleştirilir üzerine çeçmeyecek şekilde salçalı sos ilave edilir pişirilir 15-20 dak çünkü içide dışıda pişmiş olunca çabuklaşıyor işler,fırınada sürülür ama ben tencerede ocakta yaptım.Bunun yanına yakışan ne olur tabi ki pilav aslında sade pilav güzel olurda sadesisini yemediklerinden tavuklu pilav yaptım yanına.
AFİYET OLSUN!

5 Mayıs 2012 Cumartesi

BLOGGER ÖDÜLÜ

Bana bu ödülü veren arkadaşım    http://harika mutfak.blogspot.com a teşekkür ediyorum,bende tüm arkadaşlarıma bu ödülü veriyorum,blogumu seviyorum,burada zaman geçirmekten büyük keyif alıyorum,arada bilgisayar başında takılıp kaldığımda  yemeklerimin dibi tutsada vazgeçemediğim bir gerçek .

4 Mayıs 2012 Cuma

YÖRESEL LEZZETLER ETKİNLİĞİ_HOŞURAN KAVURMASI

HOŞURAN KAVURMASI
Bu da Ünye'de pazarda demet yani bağ olarak satılır.Pazardan alınan hoşuranlar artık kaç demet alırsan,bir güzel temizlenir yıkanır.Kaynar suda haşlanır, süzdürülür.Soğuyunca sıkılır avuç içinde.Diğer tarafta kuru soğan ince ince doğranır tereyağında pembeleştirilir.Sıkılan hoşuranlar eklenerek kavurulur 5-6 dakika ..tuzu eklenir.mısır ekmeğiyle bir güzel yenir.
Biz karadenizliler bu nu kahvaltıda beş çaylarında yaparlar ve yerler...
AFİYET OLSUN!
Karadeniz Ordu-Ünye'den bir tarif daha   www.safiyeile.blogspot.com arkadaşıma

2 Mayıs 2012 Çarşamba

BAL BADEM TATLISI


KARNIYARIK

Fırında pişen yemeğin tadı başka güzel oluyor.

1 Mayıs 2012 Salı

BÖLCELİ PANCAR-YÖRESEL LEZZETLER ETKİNLİĞİordu-ünye karadeniz yöresi yemeklerinden olan BÖLCELÜ PANCAR
BÖLCELİ PANCAR
1 bağ karalahana
1 kase barbun fasulyesi
yarım bardak mısır unu
4 diş sarmısak
2 kaşık salça
2 kaşık sıvıyağ
HAZIRLANIŞI:
Barbunlar bir gece önce ıslatılıp suda bekletilir.sabah haşlanır suyu süzülür.Pancar yıkanıp kesilir biraz büyükçe olarak,kaynayan suya atılır pişirilir.Ezilmeye başlayınca süzülür.Tekrar kaynayan suya atılır,haşlanmış fasulyeler ilave edilir.İçinemısır unu ekilirken karıştırılır, tuzu eklenir.PİŞİNCE üzerine salça ,yağ ve ezilmiş sarmısak yakılarak dökülür. yanında mısır ekmeği ile afiyetle yenir...
AFİYET OLSUN