28 Temmuz 2009 Salı

GELMEZ O GÜNLER

Bu yazılarımı şu anda kullanamadığım blogcumda yayınlamıştım(3.6.2008),nedense okuyunca tekrar yayınlamak istedim.Değişiklikler var tabi,anneciğim yok artık.28.7.2009


Biz küçüklüğümüzün tadını çıkardık zamanında herkes kendini yaşar yaşlandığında,şimdi çocuk olmak vardı deriz ya yükümüz ağır geldiğnde çocuklarda büyük olmak isterler aksine,ahh bir büyüsem,neler neler yapacağım ,özgür olup kararlarımı kendim vereceğim gibi,Bazen de çocuklarımızı fazla sıktığımızda ben sizler gibi yapmayacağım derler,bilmezlerki biz hep onları düşünürüz,onlar için yaşarız,çabamız onlar içindir.

ÜNYEDE OYNANAN ÇOCUK OYUNLARI(Bundan40yıl önce çocukluğumuzda oynardık hala oynanır bu oyunlar)

Evet oyunlarımız:

İSTOP: top oyunu bu oyun her yerde oynanır

Eleğim meleğim saat kaçta geleyim oyunu :bu oyunda bir kişi sayılarak ebe olur,arkada onun 2 metre uzağında diğer çocuklar yanyana dizilir, ebe olan kişi duvara dönük olur,ve çocuklar sorarlar ebeye eleğim meleğim saat kaçta geleyim,o da 3 der mesela üç adımını atınca geri döner ebe hareket halinde olan ı belirleyince ebelik ona geçer.

Yine aynı türden değişik formatta bir oyun: İsya misya domatisya diye ebe sayar o arkası dönükken çocuklar ebenin hemen yanına kadar yaklaşıp değip kaçarlar,döndüğünde kaçarken yakalanlar ebe olur.

Bizler çocukluğumuzda bu gibi oyunları oynardık işte, şarkılı bir oyunumuz vardı o da güzeldi;arabistan buğdayları severler kız seni almaya geldik halini sormaya geldik diye iki gurup birbirlerine dogru ellele tutuşarak yürürler içlerinden bir tanesini diğer gurup seçer o çocuk diğer guruba geçince fazlalaşan gurup,bundan sonra bir kızım oldu diye tekrar karşılıklı seçim yaparlar,sonundada kaç kişi kaldıysa baştakiler karşılıklı ellerini tutup bir birlerininin tarafına çekerler,çizgiyi aşan oyunu kazanır.

BU DA BENİM GEÇMİŞE BİR YOLCULUĞUM OLDU

Çocukluğuma dönmek istiyorum,

Babamın işine sefertasıyla yemek götürüşümüzü,

annemin ekmek makarnasının tadını almak istiyorum

annemin saçımızı tarayışını,

siyah önlüklerimizin üzerindeki kolalı yakalarımızı

birlikte oynadığım kardeşimi

annem hastalandığında bize annelik yapan ablamı

daha doğrusu çocukluğumun

her safhasını hatırlayıp o günleri yaşamak istiyorum

dönmek mümkün değil ama hayalimde yaşamak,yaşatmak istiyorum,

Ahh çeçti o günler deyip çocuklarımla yaşlanmak istiyorum,

bize güzel günler yaşatan ,annemi dualarla,babamı rahmetle anıyorum

iyiki varsınız,iyiki vardınız diyorum.


BAMYA KIZARTMASIBamyanın kızartması mı olurmuş demiştim kendi kendime,geçen pazardan bamya alıyordum,küçüklerini almaya özen gösterdim,ancak satıcılar irice olanlarıda ayırmışlar onların fiyatları küçüklerden daha ucuz,geçen hafta 4 liraydı kilosu,bende sevilmez ya bizde yarım kilo aldım,küçük olanlarını zeytinyağlı bamya olarak irice olanları ayıkladım içinden ve bugün pişirdim,nasılmı,kızartmasını yaptım.,önce bir güzel yıkayıp kuruladım tabi üzerlerindeki başcıklarını keserek.sonrada onları yumurta ve süt karışımına buladım,galeta ununa da bulayıp sıvıyağda tavada kızarttım.,
iki çeşit sunum yaptım,biri yoğurtlu sarmısaklı sos,diğeri domatesli sarmısaklı sos..
Tıpkı hamsi kızartması gibi dizdim tavaya,resimlerini çektim ama makine soluk çekmiş ayarlayamadım tabikide,pc ye attığımda gördüm soluk olduğunu ama yenmişti ne yazıkki,bir dahaki sefere güzel görünüm çekerim,tekrar yaparsam.

26 Temmuz 2009 Pazar

PROGRAMDAN

SADE KEK

2 yumurta,biraz sıvıyağ 2-3 kaşık,bir kaşık becel,kabartma tozu,bir bardak şeker,bir paket vanilya,bir bardak süt,kıvam oluşturacak kadar un.
un hariç hepsini çırpıp,unu ekliyoruz kabartma tozuyla kek kalıbını yağlayıp malzemeyi içine döküp fırına veriyoruz,35-40 dakikada 180-200 derecede pişiriyoruz.
AFİYET OLSUN!

22 Temmuz 2009 Çarşamba

MENEMEN

GÜNEŞ TUTULMASI

Bugün güneş tutulması gerçekleşecek ancak türkiyeden gözlemlenemeyecekmiş.Bundan 10 yıl önce çok net bir şekilde bir daha türkiyeden çok uzun yıllar sonra izlenecek diye izlediğimiz güneş tutulması bizim için son güneş tutulmasıydı sanırım.Bugünden sonraki tutulma 2132 yılında diye yazıyor.
Güneş tutulmalarının ardından hep felaketler beklenir nedense iyi şeyler düşünülmez.Kötü düşüncelere son verilsin,tüm güzellikler bizimle olsun.

19 Temmuz 2009 Pazar

KANDİL MESAJLARI

MİRAÇ KANDİLİ KISA MESAJLARI- MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
»
» Allah'ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. kandiliniz kutlu olsun.

» Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun..


»
» Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

» Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır. Ölümü bile ayırır saymayan gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar, dualarda birleşen gönüller vardır. Hayırlı kandiller..


» Beraat kandilin mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

» Biçarelere, dul ve aceze hatunlara bakmak için çalışıp, çabalayan kimsenin; gece sabaha kadar namaz kılan, her gün oruç tutan, meydan-I gazada cihad eden gibi Allah yanında rütbesi vardır.

» Bin aydan daha hayırlı bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmanız dileğiyle, kandiliniz mübarek olsun..

» Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, kandilin mübarek olsun...

» Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, Miraç kandilin mübarek olsun...

17 Temmuz 2009 Cuma

BAMYA YEMEĞİBugün burhaniyede kemerin cuma pazarına gittik.Oradan ilk defa pişireceğim bamya aldım.Ve zeytinyağlı bamya pişirdim.Çok güzel oldu.
Ben denemek için yarım kilo aldım,onun yarısını yaptım,bir soğanı küçük doğrayıp sıvıyağda çevirdim,üzerine 1 sarmısak çentikledim,sonra bir domatesi küp şeklinde doğrayıp ekledim,bir kaç kez çevirip domateste suyunu salınca ayıkladığım ve yıkadığım bamyaları ekleyip,üzerine limon sıktım (yarım limon suyu)1 çay kaşığı şeker,bir tutam tuz ekledim çok azda su koyup kısık ateşte pişirdim.
AFİYET OLSUN!

14 Temmuz 2009 Salı

FESHANE VE EYÜPGittiğimiz tv gaziosmanpaşa rami deydi,proğramdan çıktık bir yağmur başladı,otobüsle eminönüne inene kadar yağdı,sonra kadıköy vapuruna binip karşıya geçtik orada yağmur yeni atmaya başladı fakat oraya yağmadı.Eyüp te bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu.bu fotoyu aracın içinden çektim,o meşhur feshane ve yağmurlu eyüp görüntüsü

BİR İSTANBUL MANZARASI DAHA

VE EVE DÖNÜŞ

TEK RUMELİ TV de Sibelle mutfak sohbetlerinin sunucusu Sibel hanım la birlikteyiz.

Artık eve döndük,yeter bu kadar gezme sanki leyleği havada gördük,gez gez bitermi bu dünya,bu gidişimiz hem düğün hemde tv proğramı içindi zaten zorunluluktu,düğünümüz güzel oldu,cem ve tuğba muratlarına erdiler,bizim gençlerde tv proğramına çıktılar,ve günler akıp geçti bizde evimize döndük.

9 Temmuz 2009 Perşembe

Bugün

Ve yine istanbuldayız.istanbulda tek rumeli tvdeyiz bugün,Burak'la Gökhan Sibelle mutfak sohbetleri programına konuk oldular,iki şarkı seslendirdiler.Çok güzeldi.

2 Temmuz 2009 Perşembe

İSTANBUL AH İSTANBUL


İstanbul gezimiz çok güzel geçti,öyleki hem kız kulesine hemde galata kulesine çıkıp tepeden istanbulu seyrettik,doyumsuz güzellikler çektik,sizlerle de paylaşayım istedim.önce kız kulesine gittik,15 dakikada bir tene kalkıyor,orayı bir güzel gezip,akşama doğru kadıköyde balık ekmek ziyafeti çektik,ertesi günkü planda galata kulesi vardı.
kız kulesine dik merdivenlerden kafamızı vurmadan düşmeden çıkmaya çalıştık,çünkü kalabalıktı ve inenler çıkanlar aynı mardiveni kullanıyordu.kız kulesinin içinde katlarda restoran özelliği taşıyan bölümler var.
galata kulesine çıkarken asansör kullanılıyor son iki kat merdivenle çıkılıyor.çıkmaya ve görmeye değer yerler.burada da restoran bölümleri yer almakta.

1 Temmuz 2009 Çarşamba

HEYBELİ ADAGündemde olan ruhban okulu heybeli adanın tepesinde yükseğinde yer almakta,sahilden yürüyerek yanına kadar çıktık,ziyaret internet aracılığıyla rezerveli imiş,bizde dışardan fotoğrafladık.Bahçesinde düzenleme çalışmaları vardı.